w

Jakie właściwości ma sok z czerwonych buraków ?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie właściwości ma sok z buraków w tym artykule postaramy się opisać jego największe zalety.

Sok z buraków zawiera azotany i antyoksydanty, które pomagają poprawić zdrowie układu krążenia. Obniżają one ciśnienie krwi i stymulują produkcję czerwonych krwinek. Ponadto sok z buraków zawiera przeciwutleniacz betainę, która chroni komórki przed stresem środowiskowym. Chroni też komórki przed chorobami, w tym przed rakiem.

Sok z buraka może być przyjmowany jako napój lub jako suplement. Jego właściwości prozdrowotne obejmują przeciwutleniacze, właściwości przeciwzapalne i właściwości antybakteryjne. Jest też dobrym środkiem na przeziębienia i inne infekcje dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i ból gardła, a sok może również pomóc wzmocnić układ odpornościowy. Regularne spożywanie soku z buraków może również zmniejszyć ryzyko rozwoju takich chorób, jak zapalenie stawów i zwłóknienie płuc.

Picie soku z buraka efekty ?

Sok z buraków może również pomóc w poprawieniu wyników sportowych. Zawiera azotany, które rozluźniają naczynia krwionośne i poprawiają przepływ krwi do mięśni podczas wysiłku fizycznego. Inną zaletą buraka jest jego zdolność do zmniejszania ryzyka chorób układu krążenia, takich jak dławica piersiowa. Sok z buraka zawiera również saponiny, które zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Ponadto wykazano, że pomaga zwalczać białaczkę.

Ponadto sok z buraka zawiera antyoksydanty, które zapobiegają stresowi oksydacyjnemu i starzeniu się organizmu. Jest również bogaty w błonnik pokarmowy, który poprawia zdrowie układu pokarmowego i stabilizuje poziom cukru we krwi. Sok z buraków pomaga również obniżyć wysoki poziom cholesterolu i obniża ciśnienie krwi. Pomaga też zapobiegać odkładaniu się blaszek miażdżycowych i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi.

Sok z buraków jest doskonałym źródłem żelaza, potasu i witaminy C. Jedna ośmiouncjowa szklanka soku zawiera około 15% zalecanego dziennego spożycia tych składników odżywczych. Jest też doskonałym źródłem roślinnych składników odżywczych zwanych karotenoidami, które mogą poprawić funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych.

Sok z buraków jest również dobry na ciśnienie krwi, ale nie powinien być spożywany w nadmiarze. Nie jest zalecany dla osób, u których w przeszłości występowały kamienie nerkowe. Ponadto nadmierne ilości soku z buraków mogą powodować rozstrój żołądka, wzdęcia lub luźne stolce. Nie ma jednak mocnych dowodów na to, że sok z buraków powoduje alergie skórne. Niektórzy ludzie są uczuleni na buraki i powinni skonsultować się z lekarzem przed wypiciem jakiegokolwiek soku z buraków.

Wykazano, że sok z buraków zwiększa pojemność antyoksydacyjną. Jego aktywność antyoksydacyjna jest wyższa niż innych soków warzywnych i owocowych. Ponadto sok z buraków zawiera więcej przeciwutleniaczy niż sok ananasowy, pomarańczowy i pomidorowy. Nawet sok z granatu ma większą pojemność antyoksydacyjną. Wymaga on jednak dalszych badań, aby stwierdzić, czy może być stosowany jako środek promujący zdrowie. Jest to jednak ważny suplement, który warto rozważyć.

Sok z buraków poprawia również wydajność i wytrzymałość sportową. Zawiera azotany, które pomagają organizmowi efektywniej wykorzystywać tlen podczas ćwiczeń. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i poprawia jej przepływ. Może to chronić przed zawałem serca. Co więcej, sok z buraków jest świetnym źródłem wartości odżywczych.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Wake Forest University wykazały, że picie soku z buraków przed treningiem może poprawić wyniki osób ze skłonnością do wysokiego ciśnienia krwi. W badaniu wzięło udział 26 zdrowych osób w wieku powyżej 55 lat, które przyjmowały dwa lub mniej leków na nadciśnienie. Połowa z nich przyjmowała suplement z sokiem z buraka przed 50-minutowym spacerem na bieżni o umiarkowanej intensywności. Druga połowa przyjęła suplement placebo, który zawierał jedynie niewielką ilość azotanów.

Sok z buraków można łatwo przygotować w domu, krojąc buraki na grube plastry i dodając je do sokowirówki. Można go zrobić ze świeżych lub kiszonych buraków. Jeśli nie masz sokowirówki, możesz też wcześniej zblanszować buraki.

Sok z buraków zawiera dużo żelaza i ma właściwości antyoksydacyjne. Może też pomóc w walce z anemią. Ten stan występuje, gdy poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek we krwi jest niewystarczający. Ponadto sok z buraka zawiera folian, składnik odżywczy niezbędny dla kobiet w ciąży. Niedobór folianów podczas ciąży może powodować wady cewy nerwowej i zaburzenia neurologiczne. Dlatego kobiety w ciąży powinny spożywać buraki w drugim trymestrze, żeby zapewnić sobie wymaganą ilość folianów.

Jedno z badań wykazało, że osoby, które spożywały sok z buraków, miały zwiększony przepływ krwi do płatów czołowych – obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć, funkcje motoryczne i kontrolę impulsów. Ponadto sok z buraków jest bogaty w betaninę, fitozwiązek znany z tego, że zwalcza raka. Ten fitoskładnik wykazał znaczną skuteczność w badaniu, w którym testowano skuteczność soku z buraka w walce z komórkami raka piersi.

Co myślisz?

Napisane przez Magda Niemczuk

Miłośniczka słodkich pyszności, kolorowych ciuchów, twardo stąpająca po ziemi romantyczka, która uwielbia ciepły kocyk i książkę przed snem. Nie jestem specjalistką w każdej dziedzinie, pisze o tym co mnie interesuje. Mogę nie mieć racji i chętnie dowiem się więcej. Jeśli widzisz błędy w moich wpisach, wskaż mi właściwą drogę chętnie przeredaguję i wspomnę o autorze poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Co można zrobić z makaronu na szybko ?