Nikt się tak naprawdę nie pisał na cierpienia, które towarzyszą ręcznemu usuwaniu niechcianych włosków! Taki krzyk podnosił się zapewne w głowie każdego, kto miał okazję, lub raczej nieprzyjemność, uczestniczenia w mozolnym obrzędzie depilacji ręcznymi sposobami.
Pęseta w dłoni nawet najbardziej zdolnego kosmetologa będzie zawsze kojarzyła się ze swoistym „narzędziem tortur” (efekt „ała”), a nawet popularne woskowanie czy tradycyjne golenie to po pierwsze egzamin dla cierpliwości delikwentki czy delikwenta poddawanych takim zabiegom, a po drugie po prostu strata dużej ilości czasu. Na szczęście medycyna estetyczna idzie cały czas do przodu, a jednym z odkryć ostatnich dekad jest depilacja laserowa. W poniższym artykule wyjaśniamy na czym ona polega oraz odpowiadamy na najbardziej palące pytanie – czy zapewnia ona permanentny efekt?
Depilacja laserowa – odkrycie końca XX wieku
Wbrew tytułowi tego rozdziału, cała historia ma swój początek już w latach 70-tych XX wieku. Wtedy to właśnie zespół badaczy pod okiem amerykańskiego dermatologa odkrył coś przełomowego – wiązkę lasera, która posiadała możliwość selektywnego oddziaływania na punkty o określonej barwie (zjawisko selektywnej fototermolizy). Tą rękawicę podnieśli następnie Japończycy, którzy stworzyli laser o odpowiedniej długości fal, pozwalający usuwać włosy bez niebezpieczeństwa naruszenia delikatnej skóry.
Koniec końców metoda została zaakceptowana do publicznego użytku w roku 1997, a kolejne eksperymenty pozwoliły na ostateczne określenie długości i częstotliwości fal lasera. Honorowany na całym świecie certyfikat FDA (Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków) był już tylko ukoronowaniem całej drogi badawczej. Depilacja laserowa oficjalnie wkroczyła na salony!
Depilacja laserowa w praktyce
Ten zabieg kosmetyczny wykorzystuje zatem technologię lasera o dużej mocy, który podgrzewa i skutecznie niszczy włos już na poziomie mieszków włosowych. Osiąga się to poprzez skierowanie silnego światła i energii cieplnej na mieszek, aby zniszczyć każdy włos u nasady. Włosy w takim miejscu odrastają wolniej, zmniejszając swoją objętość po każdej zakończonej sesji.
Nie da się ukryć, że zabiegi laserowe uważane są obecnie za najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą formę depilacji, przewyższając pod wieloma względami tradycyjne (i czasami bolesne) metody. Niezależnie natomiast od tego, czy problematyczny obszar dotyczy twarzy, czy ciała, wiele osób decyduje się obecnie na tą bardziej długoterminową w efektach metodę usuwania niechcianego owłosienia.
Jak trwałe efekty przynosi depilacja laserowa?
No właśnie, depilacja laserowa ma dzisiaj swoich zagorzałych zwolenników, ale czy faktycznie daje efekty na zawsze? W zasadzie znawcy tematu toczą o podniesioną kwestię zacięty bój od lat i kruszą kopie w prześciganiu się na argumenty. Wiele klinik w swojej ofercie podkreśla, że raz a dobrze przeprowadzony zabieg tego rodzaju zlikwiduje niechciane owłosienie po wsze czasy. Cóż, to tylko część prawdy…
Na skuteczność depilacji laserowej rzutuje bezpośrednio kilka czynników. Przede wszystkim, organizm każdego człowieka jest inny! Niby oczywista oczywistość, ale nasze włosy różnią się nie tylko kolorem, lecz i gęstością oraz długością. To ma znaczenie, w jakim stopniu światło lasera będzie w stanie penetrować meszek włosowy. Zasada jest taka, iż posiadacze grubszych i trwalszych włosów, mogę potrzebować większej ilości sesji w porównaniu z osobami o jaśniejszych, delikatniejszych i mniej gęstych włosach. Wiele zależy także od rodzaju lasera – jak w przypadku wszystkich urządzeń mamy do czynienia z wariantami doskonalszymi i tymi, które nie gwarantują szybkiego i trwałego efektu.
Na pewno zaś, pojedyncza sesja depilacji laserowej nie jest rozwiązaniem trwałym. U większości klientów dopiero seria 6-8 zabiegów może zapewnić długotrwałe rezultaty redukcji owłosienia. Czy jednak permanentne? Zawsze istnieje ta możliwość, iż konieczne będzie ponowienie zabiegów za jakiś czas, choćby i długi…
Artykuł partnera