Zamrażanie papryki chili to prosty i skuteczny sposób na zachowanie ich ostrości i smaku na dłużej. Zanim zdecydujesz się na zamrożenie, upewnij się, że papryki są świeże i nie mają żadnych uszkodzeń. Dobrze umyte i osuszone owoce są gotowe do zamrożenia, ale pamiętaj, że po rozmrożeniu mogą stracić nieco ze swojej pierwotnej tekstury.
Rozpocznij proces od dokładnego wybrania papryk. Najlepiej wybierać te o gładkiej skórce bez plam czy zagnieceń. Po wybraniu papryki chili, dokładnie je umyj pod bieżącą, chłodną wodą. Usuń wszelkie zanieczyszczenia oraz resztki łodyg. Następnie, osusz papryki ręcznikiem papierowym lub zostaw je na powietrzu do wyschnięcia. To ważny krok, ponieważ nadmiar wody może spowodować, że papryki będą się sklejać w zamrażarce.
Gdy papryki są już suche, możesz zdecydować, czy chcesz je zamrozić w całości, czy pokrojone. Zamrażanie całych papryk jest najprostsze – po prostu umieść je w pojedynczej warstwie na tacy lub w blaszce, tak aby się nie dotykały. Gdy zamarzną, przełóż je do zamkniętych pojemników lub woreczków do zamrażania, usuwając jak najwięcej powietrza, aby zapobiec ich wysuszeniu. Jeżeli wolisz zamrozić papryki pokrojone, najpierw wytnij i odrzuć gniazda nasienne. Następnie pokrój papryki na paski, kostkę lub jakiekolwiek inne kształty, które będą Ci odpowiadały. Rozłóż je na tacy, podobnie jak w przypadku całych papryk, a po zamarznięciu również przenieś do pojemników lub torebek.
Przechowuj zamrożone papryki chili w zamrażarce do 6 miesięcy. Optymalna temperatura to -18°C lub niższa, aby zachować ich jakość. Użycie zamrożonych papryk jest niezwykle proste – nie musisz ich rozmrażać przed dodaniem do potraw. Prosto z zamrażarki mogą trafić do gorącego oleju na patelni lub do garnka z zupą czy gulaszem. Dzięki temu procesowi masz dostęp do świeżego smaku i pikantności chili przez cały rok, bez obaw o ich psucie się czy tracenie wartości odżywczych.
Obraz Christine Sponchia z Pixabay